Jak fotografować wnętrza?

Jak fotografować wnętrza?

FOTOGRAFIA WNĘTRZ | ART PHOTO LIFE | ROBERT JACHIM


Jak fotografować wnętrza? Zdjęcia nieruchomości to wizytówka każdej oferty. Fotografia wnętrz odgrywa istotną rolę w przypadku mieszkań na sprzedaż, wynajem, apartamentów, biur czy hoteli. Dlatego to zdjęcia jako pierwsze przyciągają wzrok potencjalnych klientów.

Fotografuję od 20 lat z sercem i pasją. Fotografia wnętrz jest mi szczególnie bliska, ponieważ bardzo lubię minimalizm, czystość kadrów i porządek na zdjęciach. Miałem przyjemność zrobić takich sesji naprawdę wiele. Od ciasnych mieszkań poprzez domy z pięknymi ogrodami. W tym poradniku chcę się podzielić z Tobą kilkoma radami z mojego fotograficznego doświadczenia.

Jak fotografować wnętrza
Mieszkanie w nowoczesnym stylu

Jeśli chcesz zrobić zdjęcia swojego mieszkania i nie wiesz jak się do tego zabrać, ten foto poradnik jest dla Ciebie. Zebrałem dla Ciebie kilka porad od strony fotograficznej, które uczynią ten proces łatwiejszym. Nie będę Cię tutaj zanudzał technicznymi sprawami (chyba że będziesz tego chciał – wtedy zostaw komentarz, a ja zrobię drugi wpis poświęcony tylko technicznym aspektom), skupię się bardziej na podejściu do fotografii wnętrz.

Od czego zacząć?

Od posprzątania mieszkania. Serio. Moim zdaniem to najważniejszy punkt. Przecież chcemy pokazać nasze mieszkanie w najlepszej odsłonie. Jego przestrzeń i zalety. Zatem odsłoń okna, dzięki temu wpuścisz dużo światła do wnętrza pomieszczenia. Zwróć uwagę, aby wszystkie szklane powierzchnie były pozbawione smug (to bardzo ważne, nie chcesz tego poprawiać w programie graficznym, uwierz mi). Pochowaj wszelkie zbędne rzeczy, które mogą wizualnie zagracać przestrzeń. Uprzątnij blaty biurek, oraz stołów. Pochowaj wszelkie kosmetyki w łazience. Dodaj kilka kwiatów, jeśli ich nie posiadasz w mieszkaniu. Roślinność bardzo ożywia wnętrza.

Wykorzystaj naturalne oświetlenie.

Odsłoń okna i wpuść naturalne światło. To bardzo ważne, żeby pokazać mieszkanie w jak najkorzystniejszym świetle. Więc sesję wykonuj w porze dnia, kiedy tego światła jest najwięcej. Jeśli w mieszkaniu posiadasz ciekawe oświetlenie, możesz dla urozmaicenia wykonać kilka kadrów wieczorową porą, przy zapalonych światłach.

Jak fotografować wnętrza
Rób sesję w najkorzystniejszym świetle, pokaż jak wpada światło do pokoju

Nie bój się szerokości

Dobrze, kiedy masz do dyspozycji szeroki obiektyw. Wykorzystaj szerokie ogniskowe. Te od 10mm do 24mm będą idealne do tego typu ujęć. To dzięki nim jesteśmy w stanie pokazać pomieszczenie w całości na jednym kadrze. Wykorzystaj to. Ale nie przesadzaj. Nie rób wszystkich zdjęć tylko szerokim obiektywem. To nie wygląda dobrze.

Trzymaj fason w pionach

Chyba wiesz o czym mówię :) Oczywiście nic bardziej nie zwraca uwagi, niż krzywe ściany (choć są wyjątki, o czym za chwilę). Pamiętaj, żeby po zrobieniu zdjęć szerokim obiektywem, wyprostować je w programie graficznym. Prostowanie, jest stałym elementem w fotografii wnętrz. Jest równie ważne jak sprzątanie mieszkania. Przecież ściany w naszym mieszkaniu są proste, prawda? Nawet nie chcę myśleć że może być inaczej :)

Jak fotografować wnętrza
Pokaż pomieszczenie w jednym kadrze, używając szerokiego obiektywu
Jak fotografować wnętrza
Trzymaj fason w pionach, to ważne przy szerokich ujęciach
Jak fotografować wnętrza
Kiedy już masz szerokie kadry, możesz skupić się na ciaśniejszych

Pobaw się planami

Kiedy mamy już szeroko i prosto, czas na ciaśniejsze kadry. Rób kadry wewnątrz kadrów ! Tutaj możemy już poszaleć i podejść do tego trochę odważniej. Regułą w fotografii jest to, że zdjęcie robi drugi plan. Poszukaj u siebie w mieszkaniu ciekawego pierwszego planu, żeby pokazać tak naprawdę ten najważniejszy – drugi plan. Dzięki temu zabiegowi możemy ożywić nasze pomieszczenie. Twórz świadome proste kompozycje. Kadruj ze smakiem. Nie spiesz się. Zobaczysz, że takich kadrów jest w twoim mieszkaniu mnóstwo. Po prostu zacznij je widzieć.

Jak fotografować wnętrza
Ciasne kadry, pozwalają w ciekawy sposób pokazać szczegóły
Nowoczesne wnętrze w apartamencie
Wykorzystaj odbicia w szybach, żeby pokazać pokój w ciekawy sposób
Ciasnymi kadrami możesz skupić uwagę widza na ważnych szczegółach mieszkania

Ciemność widzę, ciemność!

Nie bój się jej. Są takie pomieszczenia, do których nie wpada naturalne światło. Po prostu nie ma w nich okien i tego światła jest naprawdę mało. Co wtedy? I na to jest rozwiązanie! A nawet kilka.

  • Po pierwsze możemy użyć statywu i zrobić zdjęcia na długim czasie naświetlania. Dzięki temu wpuścimy tyle światła ile potrzebujemy
  • Możemy też użyć światła sztucznego. Po prostu skorzystaj z lampy błyskowej. Najlepiej zewnętrznej z której będziesz mógł odbić światło od sufitu lub ściany. Dzięki temu doświetlimy sobie nasze pomieszczenie odpowiednią ilością światła przy relatywnie krótkim czasie naświetlania.

Stylowo wykończona łazienka w nowoczesnym apartamencie
Fotografuj ciemne pomieszczenia z użyciem lampy błyskowej

Złam zasady

Tak jak w życiu, tak jest też w fotografii. Zasady są po to żeby je łamać. Jeśli robisz to świadomie, oczywiście :) I tu jest wyjątek, o którym pisałem wyżej. Są takie sytuacje, że postępując wg zasad nie jesteśmy w stanie w ciekawy sposób pokazać pomieszczenia. Co możemy wtedy zrobić? Spróbować podejść do tego bardziej kreatywnie i poszukać kadru nieszablonowego, dzięki któremu zaskoczymy widza, pokazując pomieszczenie w ciekawy i nietypowy sposób. Krótko mówiąc, łamiemy zasady. Nie bój się tego.

Nietypowy widok, wzbudza dużą ciekawość u widza
Kiedy jest wąsko, rób zdjęcia z góry, łam zasady prostych linii

Jeśli zainteresował Cię ten poradnik i masz dodatkowe pytania, zostaw je w komentarzu. Odpowiem na nie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł o fotografii wnętrz, ale chciałbyś poznać nieco więcej szczegółów technicznych, napisz to w komentarzu. Przygotuję taki wpis oparty oczywiście na przykładowych zdjęciach.

Natomiast jeśli nie czujesz się na siłach zrobić profesjonalnie takich zdjęć, skorzystaj z mojego doświadczenia. Odezwij się do mnie, a ja z przyjemnością zrobię takie zdjęcia dla Ciebie.Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

%d bloggers like this: