Filharmonia Szczecin – zdjęcia ze środka

Filharmonia Szczecin – zdjęcia ze środka

FOTOGRAFIA WNĘTRZ | ART PHOTO LIFE | ROBERT JACHIM

Ten dzień nie zapowiadał raczej niczego specjalnego. Ot zwykły, można by powiedzieć dzień. Rano kawa, spojrzenie w zaplanowane zadania i wyjście na zdjęcia. Wydaje się, że nic nie może mnie dzisiaj zaskoczyć. Wszystko pod kontrolą. Ale czy na pewno?

Okazało się, że był to jeden z moich najciekawszych dni w 2014 roku !

Tego dnia dostałem propozycję z gatunku tych nie do odrzucenia – “Robert czy chciałbyś sfotografować Filharmonię Szczecin przed oficjalnym jej otwarciem?” spytał mnie tajemniczy głos w słuchawce telefonu :)

Pamiętam, że już na etapie budowy, bardzo mocno myślałem o zdjęciach Filharmonii. Spytacie dlaczego? Ponieważ w naszym mieście powstawał bardzo nowoczesny budynek, o niesamowicie innowacyjnej bryle. W dodatku cały biały i podświetlany na zewnątrz. Innymi słowy, idealny obiekt fotograficzny. Tego nam, fotografom było potrzeba. Świeżej krwi w mieście :)

Ponieważ zrobienie zdjęć w Filharmonii Szczecin było jednym z moich najbliższych celów, z mojej strony nie mogła paść inna odpowiedź niż twierdząca. Odpowiedź brzmiała – Oczywiście, że chcę!

Już na etapie budowy, lodowa bryła budynku okrzyknięta została
nową ikoną miasta.

Filharmonia Szczecińska
Filharmonia Szczecin, widok z zewnątrz

Budynek Filharmonii Szczecińskiej w 2015 roku zdobył tytuł najlepszego projektu architektonicznego w Europie, w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014. (info: Filharmonia)

Niewątpliwie pierwsze na co zwrócimy uwagę będąc w środku, to kolor biały

Filharmonia Szczecin
Foyer w Filharmonii Szczecińskiej

Bryła Filharmonii, sama w sobie budzi bardzo dużo kontrowersji u mieszkańców Szczecina. Po pierwsze, są mieszkańcy, którzy uważają, że jest ona po prostu ciekawa, inna, odważna, budzi emocje (czasami skrajne) i potrafi być inspiracją. Ja zdecydowanie należę do tych osób.

Po drugie, są też i tacy, dla których jest ona po prostu brzydka i niepasująca wyglądem do otoczenia. Innymi słowy, jest oderwana od rzeczywistości. To chyba jest najlepsze świadectwo, że budynek Filharmonii ma w sobie to coś. Coś, co wywołuje w nas emocje, z pewnością powoduje w nas ciekawość i chęć wejścia do środka. Na pewno nie przejdziesz obok Filharmonii Szczecińskiej obojętnie. To mogę Ci obiecać.

W związku z tym, że fotografia wnętrz i architektury towarzyszy mi od początku mojej fotograficznej drogi i skupia w sobie wszystko to co lubię:

  • Po pierwsze, czyste kadry, minimalizm, spokój jaki towarzyszy robieniu zdjęć
  • Po drugie powoduje we mnie teleportację do innego świata. Odcięcie się od wszystkiego i skupienie tylko na fotografowanym obiekcie. W przeciwieństwie do fotografii reportażowej, gdzie trzeba mieć oczy wokół głowy.

dlatego fotografowanie Filharmonii Szczecińskiej było dla mnie czystą przyjemnością.

Widok na foyer
Widok na foyer w Filharmonii Szczecińskiej

Pierwsze moje słowo po wejściu do środka brzmiało – “WOW”

Zatkało mnie. Tylko tyle byłem w stanie z siebie wydusić. Dosłownie nie mogłem się napatrzeć. Po oczach bił kolor biały, który jest wszędzie. Przepięknie nadaje ogromnemu foyer powagi. Zdecydowanie, wielkość foyer robi ogromne wrażenie.

Odstawiłem na chwilę sprzęt i zacząłem chłonąć całym sobą to wszystko, co mnie otaczało z każdej strony.
Biały kolor, światło, minimalizm, wysokość, niespotykana architektura, charakterystyczne schody, które są w kształcie ślimaka, specjalnie na ten projekt zaprojektowana posadzka…
WOW po raz drugi.

Kultowe schody w Filharmonii

Filharmonia Szczecińska w środku
Charakterystyczne schody w Filharmonii Szczecińskiej

Słynne schody w Filharmonii bez wątpienia robią kolosalne wrażenie. Z pewnością jedyne takie w Szczecinie. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem że większość lokalnych fotografów ma je już sfotografowane. Taki “must have” każdego lokalnego fotografa. Nie ma co mówić. Są wyjątkowe i naprawdę robią ogromne wrażenie.

Schody w Filharmonia Szczecin
Schody w Filharmonii są charakterystycznym jej elementem
Schody w Filharmonia Szczecin
Schody w kształcie ślimaka wyglądają obłędnie patrząc na nie z dołu

Idąc schodami do góry, dojdziemy do galerii Poziom 4, która znajduje się na czwartym piętrze Filharmonii, w przestrzeni której miała miejsce już nie jedna wystawa.

Galeria Poziom4
Galeria Poziom 4

Koncert prezydencki w Filharmonii

Filharmonia Szczecin, to dla mnie wyjątkowe miejsce jeszcze pod jednym względem. Bez wątpienia godne uwagi jest wspomnieć o corocznym, cyklicznym już wydarzeniu artystycznym, jakim jest koncert prezydencki, z udziałem prezydenta naszego miasta.

Na przełomie 2014/2015 roku odbyły się dwa takie wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich był połączony z Balem Noworocznym i odbył się w Noc Sylwestrową 31.12.2014 roku, natomiast drugi koncert z udziałem prezydenta miasta odbył się 01.01.2015 roku.

Miałem ogromny zaszczyt być głównym fotografem na obu tych historycznych wydarzeniach. Historycznych ponieważ były to pierwsze koncerty tego typu w nowo wybudowanej Filharmonii. Dla mnie to było wspaniałe przeżycie, które zapamiętam do końca życia.

Schody
Charakterystyczne schody prowadzą go galerii Poziom 4
Filharmonia Szczecin sala koncertowa
Koncert prezydencki 01.01.2015
Filharmonia Szczecin koncert prezydencki
Koncert prezydencki 01.01.2015
Koncert prezydencki
Koncert prezydencki 01.01.2015

Z pewnością, był to dzień pełny emocji, dzień który zaprocentował późniejszymi nagrodami za zdjęcia, jakie wtedy zrobiłem w Filharmonii.

Zdjęcia te znalazły się w ścisłym finale ogólnopolskiego konkursu pod patronatem TVP 1 i Radio Zet – “Europa to my”.

Jedną z nagród w tym konkursie, był udział w programie na żywo realizowanym z miasta finalisty. Szczecin był pierwszym miastem, z którego prowadzony był program, i w którym miałem przyjemność opowiadać o naszej Filharmonii i o kulisach powstania tych zdjęć. Razem ze mną w programie, uczestniczyła też dyrektor Filharmonii Pani Dorota Serwa, którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam. (zobaczcie kapitalny wywiad z panią dyrektor)

Takie dni pamięta się do końca życia. Dzień pełen niezapomnianych wrażeń i wspaniała pamiątka. Trochę stresu, dużo wrażeń, bicie serca na wysokim poziomie i zdjęcia które robiłem na planie. Tutaj możecie je zobaczyć.

Podsumowując,

Jeśli jeszcze nie byłeś w Filharmonii, to serdecznie zapraszam. Jako mieszkaniec Szczecina, jako fotograf i jako fan dobrej muzyki. Nasze miasto jest otwarte na turystów i bardzo chętnie Was ugości. Na pewno ten budynek trzeba zobaczyć. Na zewnątrz jak i wewnątrz. Bez wątpienia warto poczuć tą energię, zobaczyć na własne oczy tą biel, a przede wszystkim trzeba przejść się po krętych schodach, żeby móc zobaczyć całe foyer z góry.

Mam nadzieję, że zdjęcia, które Ci pokazałem sprawią, że jednak prędzej niż później odwiedzisz nasz “lodowiec”. Będąc w naszym mieście po prostu wejdź do środka Filharmonii na pyszną kawę, zamów ciastko i posiedź w kawiarni, rozkoszując się pięknym widokiem na wnętrze.

Filharmonia Szczecin
Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

%d bloggers like this: